Polskie góry: | Beskid SądeckiPieniny  |   Gorce  |   Spisz  | Tatry | Sudety | Góry Świętokrzyskie

INFORMACJE DLA TURYSTÓW


    REKREACJA / Kąpieliska 

Jezioro Golejowskie  Czysty i zadbany niewielki zalew koło Staszowa. Położony jest w lesie, 4km od drogi Staszów - Osiek. Duża i rozległa plaża łagodnie schodzi do wody. Reszta brzegu jest bardzo stroma i gęsto porośnięta. W znacznej mierze głębokość jeziora przewyższa 4m. Kąpielisko niestrzeżone z wydzielonym brodzikiem i częścią dla słabiej pływających. Wypożyczalnia sprzętu. 200 m od plaży restauracja, kilka małych punktów gastronomicznych.


Skarżysko Rejów - zalew rzeki Kamionki Akwen leży na obrzeżach Skarżyska, koło Muzeum Orła Białego. Ma łagodne piaszczyste brzegi. Plaża ma 100 m długości. Nad nią wznosi się trampolina do skoków. Nad zalewem przy plaży jest też długie kilkunastometrowe molo. Teren wokół kąpieliska ogrodzony. Dno zalewu jest piaszczyste. Wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.


Starachowice - zalew rzeki Lubianki Zalew na południowo-zachodnich obrzeżach miasta. Ma łagodne brzegi, w większości porośnięte rzadką i niską trawą. Kilkudziesięciometrowa plaża znajduje się po północnej stronie zalewu. Wiedzie od niej rozbudowane molo wytyczające obszar brodzika i wychodzące w lustro wody na kilkanaście metrów. Po  południowej stronie zalewu znajduje się przystań dla żaglówek. Kąpielisko jest strzeżone, wypożyczalnia sprzętu.


Mostki koło Suchedniowa - zalew rzeki Żarnówki Średniej wielkości akwen leży po zachodniej stronie drogi Suchedniów - Parszów. Ma niedużą piaszczystą plażę, opadającą łagodnie do lustra wody. Na miejscu mała wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.


Starachowice Michałów - zalew Piachy Zalew na wschodnich obrzeżach miasta. Ma łagodne brzegi, w większości porośnięte trawą. Kilkumetrowa plaża ze świeżym piachem znajduje się po północnej stronie zalewu. Północne brzegi, jako jedyne, nadają się na miejsce do kąpieli i wypoczynku. Kąpielisko: w okresie wakacyjnym strzeżone, wydzielone kąpielisko dla dzieci. Wypożyczalnia sprzętu pływającego: kajaki, deski do nauki pływania.


Radzanów Średniej wielkości akwen leży 6 km na południe od Buska Zdroju. Otoczony jest wysokim wałem. Jedynie od strony północnej brzeg łagodnie opada do wody. Tam też znajduje się duży betonowy i rozgałęziony pomost. Dno jest muliste. Kąpielisko jest strzeżone. Jest także wypożyczalnia sprzętu.


Sielpia - zalew rzeki Czarnej Koneckiej Zalew znajduje się 10 km od Końskich przy drodze do Kielc. Jest jednym z największych zbiorników rekreacyjnych w województwie świętokrzyskim. Przy zalewie jest kilkusetmetrowa piaszczysta plaża. Kąpielisko jest strzeżone, z punktem medycznym. Można wypożyczyć m.in. łódź wiosłową, kajaki, rower wodny, leżak, krzesło, parasol, piłkę i siatkę (blisko plaży jest boisko do siatkówki plażowej). Jest też wypożyczalnia rowerów górskich. Wzdłuż plaży ciągnie się ponadkilometrowy bulwar, przy którym stoi kilkadziesiąt małych gastronomii.


Suchedniów - zalew rzeki Kamionki Leży na obrzeżach miasta.  Zalew ma  łagodnie opadającą plażę i w większości piaszczyste lub rzadko porośnięte trawą brzegi. Plaża wysypana świeżym piaskiem, ma kilkanaście metrów. Dno piaszczyste. Zalew doskonale nadaje się do amatorskiego uprawiania sportów wodnych. Kąpielisko jest strzeżone. Do dyspozycji są korty tenisowe, motorówki, boisko do siatkówki, około 30 kajaków, rowerki wodne, łodzie wiosłowe.


Zalew w Bolminie Jeden z najmłodszych i najczystszych akwenów na terenie województwa. Leży około 20 km od Kielc przy drodze Kielce - Małogoszcz. Duża piaszczysta plaża od północy i prawie nieporośnięte pozostałe brzegi umożliwiają z wszystkich stron dostęp do wody. Dno piaszczyste. W większej części zbiornika głębokość nie przekracza 2-3 m. Kąpielisko jest strzeżone. Wypożyczalnie rowerów wodnych i kajaków.


Lipowica  Średniej wielkości akwen leży po południowej stronie drogi Chęciny - Morawica. Zbiornik ma dużą piaszczystą plażę, opadającą łagodnie do lustra wody. Brzegi obok plaży są dość strome, a na południowej stronie także porośnięte krzewami. Kąpielisko strzeżone i wytyczone bojami.


Cedzyna Wokół akwenu jest kilka kilkunastometrowych plaż. Woda jest czysta.  Dwie wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych oraz żaglówek. W promieniu 2 km od plaży jest kilka luksusowych hoteli, a w pobliskich wsiach Cedzyna i Leszczyny liczne gospodarstwa agroturystyczne.


Zalew w Borowej Górze Niewielki zalew, odległy o około 1,5 km od centrum Zagnańska. Znajduje się przy nim kilka małych kilkumetrowych piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do wody. Od zachodu zbiornik otaczają wykoszone łąki.


Zalew Chańcza Zalew rzeki Czarnej Staszowskiej koło Chańczy to największy akwen w województwie świętokrzyskim. Piaszczystych plaż okolonych lasem jest tu kilkanaście. Największa i strzeżona znajduje się około 500 m od tamy (południowa strona zalewu). Chańcza nadaje się do żeglugi i uprawiania windsurfingu. Turyści mogą korzystać z kajaków, motorówek, nart wodnych, łodzi wiosłowych i rowerów wodnych. Liczne małe gastronomie, sklepy z artykułami spożywczymi i grille koło plaży, w ośrodku Cztery Wiatry restauracja.


Ciekoty - Żeromszczyzna Niewielkie jeziorko przy trasie Kielce - Święta Katarzyna. Ma strome, porośnięte gęstą trawą brzegi. Kąpielisko jest niestrzeżone. Na miejscu mała gastronomia i bar piwny. Nazwę przybrał od Stefana Żeromskiego, który spędzał tu dziecięce i młodzieńcze lata. 


Andrzejówka - zalew rzeki Miławki Leży  5 km od Chmielnika przy drodze Kielce - Busko. Kilkunastometrowa piaszczysta plaża znajduje się po wschodniej stronie. Nad stawem jest niewielki stary betonowy pomost. Obok zbiornika znajduje się boisko do piłki nożnej. 


Koprzywnica - zalew rzeki Koprzywianki Średniej wielkości akwen leży w centrum miasta.  Charakteryzuje się stromymi i zarośniętymi przez niskie rośliny wodne brzegami. Najdogodniejsze kąpielisko znajduje się po południowej stronie akwenu. Dno jest muliste. Brak piaszczystej plaży.
Kąpielisko jest strzeżone. Jest także mała wypożyczalnia sprzętu wodnego.


Copyright © 2002 - 2003 Agrowczasy.com

stat4u