Polskie góry: | Beskid SądeckiPieniny  |   Gorce  |   Spisz  | Tatry | Sudety | Góry Świętokrzyskie

INFORMACJE DLA TURYSTÓW


    PARKI, REZERWATY, JASKINIE, POMNIKI PRZYRODY / Kadzielnia - Kielce
Kadzielnia - Kielce

Począwszy od XVII wieku w tym i wielu innych miejscach na terenie kielecczyzny wydobywano metodą odkrywkową skały wapienne i inne kruszce. Tutejsze wyrobisko zakończyło działalność w 1962 r. , a na terenie urwisk skalnych 1, 2, 3, 4, postawiono barierki widokowe tworząc tarasy i aleje spacerowe. 

Kadzielnia stała się rezerwatem geologicznym. W 1971 r. Z okazji obchodów IX wieków Kielc powstał tu amfiteatr na 5000 miejsc, gdzie cyklicznie odbywa się Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, a także inne masowe imprezy kulturalne, oświatowe, koncerty muzyki klasycznej, rockowej, pokazy ogni sztucznych, festyny ludowe, obchody większych rocznic związanych z kielecczyzną

Rezerwat geologiczny Kadzielnia jest jednym z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych w Kielcach. Znajdziemy tam wygodne parkingi, ciszę spokój i piękną przyrodę. Amfiteatr na 5000 miejsc, gromadzi tłumy podczas spotkań kulturalnych i koncertów tu organizowanych. Geologiczne skały osadowe Kadzielni pochodzą z ery paleozoicznej. Na dno wielkiego morza, które wypełniało tereny gdzie teraz znajdują się Kielce, opadały przez miliony lat wapienne skorupki organizmów tworząc gruby osad. W wielu miejscach występują odsłonięte widoczne skamieniałości.

Kadzielnia - Kielce

 [ Kielce ] [ Pałac Biskupi ] [ Klasztor na Karczówce

Copyright © 2002 - 2003 Agrowczasy.com

stat4u