Polskie góry: | Beskid SądeckiPieniny  |   Gorce  |   Spisz  | Tatry | Sudety | Góry Świętokrzyskie

INFORMACJE DLA TURYSTÓW


    CIEKAWE MIEJSCOWOŚCI  / Bodzentyn 
Ruiny Zamku

Bodzentyn jest to miasto u podnóża Gór Świętokrzyskich, 8 km na północny wschód od Świętej Katarzyny. Bodzentyn swą nazwę zawdzięcza biskupowi krakowskiemu Bodzancie, który w poł. XIV w. założył tu miasto i stworzył centrum majątków biskupich. W 1870 roku utraciło prawa miejskie, odzyskało je w 1994 roku.


W Bodzentynie zachował się zabytkowy układ architektoniczny z dwoma rynkami oraz pozostałości obwarowań miejskich z XIVw. Dawny zamek zbudowany w XIVw. przez biskupa Floriana z Mokrska, przebudowany w renesansową rezydencję przez biskupa Franciszka Krasińskiego, od początku XIXw. znajduje się w stanie ruiny. Zachowały się częściowo mury obwodowe, z portalem bramy wjazdowej  wraz z kamieniarką okienną. Kolejną atrakcją są ruiny kościoła Ducha Świętego -  Pierwotny, drewniany kościół wzniesiony został w XV w., pełnił rolę szpitala do wieku XVI. Jego funkcję przejął nowy murowany kościół, wybudowany w początkach XVII w. Do jego południowej ściany przylegał budynek szpitala. Od czasu pożaru, jaki zniszczył dużą część miasta w czerwcu 1917r., świątynia pozostaje w ruinie. Warto również odwiedzić zabytkową zagrodę Czernikowiczów - oddział Muzeum Wsi Kieleckiej.


Gmina Bodzentyn posiada cenne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Od strony północnej otacza ją Sieradowicki Park Krajobrazowy, na południu rozciąga się Świętokrzyski Park Narodowy z pasmem Łysogór.

Zagroda Czernikowiczów
Kościół Św. Ducha - Ruiny

 [ Zamek w Bodzentynie ] [ Parki Krajobrazowe Gór Świętokrzyskich ] [ Świętokrzyski PN ]

Copyright © 2000 - 2003 Agrowczasy.com

stat4u